Unod a matekot? Netán feleslegesnek tartod a tanulását? Pedig nem is hinnéd, a számítási hibák miatt mennyi kár és baleset történt már a világban. Ráadásul mutatunk neked egy érdekes matek-kisfilmet is a videótanárról!
Tudtad például, hogy a mai napig az építőmérnöki munka szégyenének tartják a 2000-ben, Londonban átadott Millenium gyalogoshidat (Millenium Bridge)? Két nappal az ünnepélyes megnyitása után...
...le is zárták a szerkezetet, ugyanis a mérnökök csupán két dimenzióban, a fel-le mozgását számolták ki, az oldalirányú kilengésével nem kalkuláltak. Pedig aki ment már át játszótéri függőhídon, nagyon is érezte, hogy oldalra is jelentős elmozdulást produkál egy ilyen. Ennek az lett az eredménye, hogy az egyébként impozáns kinézettel bíró Millenium-hídon a látogatók gyakorlatilag nem tudtak átkelni, annyira imbolygott alattuk a szerkezet.
A Quebec-hídon lévők nem úszták meg ennyivel 1907 augusztusában. A szerkezet hosszát a mérnökök az eredeti terveken szereplő 1600 helyett 1800 láb hosszúságúra módosították, hogy a pillérek közelebb kerülhessenek a parthoz, és olcsóbb lehessen a kivitelezésük. Nem számolták ki azonban az így megváltozott súlyeloszlást, így a monstrum a megnyitásakor tizenöt másodperc alatt omlott össze, 75 áldozatot követelve.
Márpedig a mérnökök által alkalmazott matematika az általános iskolai alapok megtanulásán nyugszik. Nem érdemes tehát félvállról venni ez a tantárgyat sem, tűnjön bármennyire is nehéznek, érthetetlennek, netán feleslegesnek.
A videótanáron természetesen számos matek-kisfilmet is találtok, például ezt, amely két egyenes lehetséges helyzeteit mutatja be. És ez már olyan tudás, amit a hídtervezők is használnak, hogy elkerüljék a hasonló balfogásokat és katasztrófákat.