Mi, otthoni körülmények között alapszinten tudunk rajzolni, képeket alkotni a számítógépünkön. A mozi varázslói persze ezt nagyban játsszák. De mióta is?
Ma már nem nagyon lehet olyan hollywoodi filmre beülni a moziba, amelyben ne lenne számítógéppel alkotott vagy manipulált kép. Ezt CGI-nek (Computer-Generated Imagery) nevezik, és hihetetlen kapacitású számítógépeket és fantáziájú szakembereket alkalmaznak hozzá. Újabban a „hagyományos” rajzfilmek is számítógéppel készülnek, ráadásul gyakran 3D-ben. A Toy Story volt a nagy áttörés ezen a téren.
Az első számítógéppel generált kép a mozivásznon ehhez képest jó régen, egészen pontosan 1973-ban tűnt fel a Feltámad a vadnyugat című filmben, ez még 2D-s effekt volt. Az első három dimenzióban látszó CGI-kockákra sem kellett azonban sokat várni, az 1976-os Futureworld-ben (a Feltámad a vadnyugat folytatása) egy kezet és egy arcot alkottak komputerrel.
A fotorealisztikus, azaz teljesen valódinak látszó CGI-lényre viszont 1989-ig kellett várni, amikor is A mélység titka című film tengeri szörnyét készítette el az Industrial Light&Magic vizuális effektekkel foglalkozó cég. Aztán pár évre jött a Jurassic Park, és a többi már filmtörténelem.
(A mélység titka)