Remek, profi kivitelű videót kaptunk a számítógépes mozgófilm-készítésről, és rögtön felmerült bennünk a kérdés: milyen régre nyúlik vissza a mozgás megörökítése?
Bár a címben szereplő kérdésre a válasz minden bizonnyal az, hogy sehogy, ám egyes tudományos feltételezések szerint a mozgókép ősének tekinthető fenakisztoszkópot már az ókorban is ismerték. Ez a szerkezet rajzolt állatfigurák sorrendi mozgásfázisait villantotta fel gyors egymásutánban, a mozgás illúzióját keltve a szemlélőben.
Bizonyos Eadweard Muybridge zoopraxiscope néven szabadalmaztatott szerkezete hasonló elven működött, és Thomas Edison is e készülék továbbgondolásával jutott el a kinetográf-kinetoszkóp szerkezet-párosig, melyet William Kennedy Dickinsonnal közösen fejlesztettek ki. A kinetoszkópot először 1891. május 20-án mutatták be nyilvánosan.
Mivel a kinetoszkópba egy apró lyukon kellett bekukucskálni, így egyszerre csak egy ember élvezhette a játékot, a mozgókép jelentette közösségi élményig egészen 1895. december 28-ig kellett várni, amikor is a Lumiere fivérek bemutatták az első filmvetítőgépet, ami a filmipar robbanásszerű fejlődéséhez vezetett.