HTML

Videótanár

A videotanar.hu az internetet használja az iskolai tudás megosztására, az iskolai tanulás támogatására. Bármikor elérhető, ellenőrzött tudásbázist jelent, amely segít az elfelejtett dolgok átismétlésében, az önképzésben. Célja, hogy a Nemzeti Alaptanterv általános iskolai felső tagozatos tananyagának egészét digitalizálja oktatóvideók formájában. Az elkészítésébe önkéntesen jelentkező tanárokat von be, és közösségi tudássá teszi a legkiválóbb pedagógusok ismereteit, módszereit.

Keress a Facebookon!

videotanar.indavideo.hu

Sok legenda kering a magyar nyelv nehézségéről és megtanulhatatlanságáról, amelyek nem állják meg a helyüket, de nem is változtatnak a tényen, hogy a nyelvtanba bizony könnyen bele lehet bukni.

Bár a nemzetközi összehasonlítások szerint anyanyelvünk nem a világ legbonyolultabb, legösszetettebb, egyben legelszigeteltebb nyelve, de...

...többek között például agglutináló, vagyis a szótőhöz toldalékokat ragasztó mivolta számos buktatót rejt az általános iskolai nyelvtantanulás útján. Sokan száraznak, unalmasnak, hovatovább feleslegesnek tartják a tantárgyat – hiszen beszélni úgyis tud mindenki -, pedig a videótanár oktatófilmjei bebizonyítják, hogy ezek közül egyik sem igaz.
Az interneten számos érdekességet találunk a magyar nyelvről, amiknek nagy részét rosszul tudtuk.
Bár az idegen nyelvként tanult nyelvek nehézségeiről elsősorban szubjektív listák, vélemények léteznek, ezek többsége a kínait, az arabot és a baszkot tartja a legnehezebbnek, sőt több listán a magyar az első tízben sincs.
A 44 betűs megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért csak nekünk a leghosszabb szavunk, az egyébként izoláló, vagyis leválasztó szerkezetű angolban létezik például egy orvosi műszó, a pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (45 betű), nem is beszélve az észtek rekordjáról, ami így néz ki: isaspaabulinnusabakattesulesilmamunavärvivabrikukuldväravaauvahtkonnaülem- apühapäevajakirinnataskusisevoodrivahe (144 betű). Jelentésébe belezavarodik a google fordítója, aki tudja, írja meg nekünk!
Sokan hiszik azt is, hogy a magyarnak egyedülálló magánhangzó-harmóniája van, hiszen őrületbe kergeti a nyelvünket tanulókat a szótő magas, mély, illetve vegyes hangrendjéhez igazodó toldalékolás. Ezzel sem maradunk azonban magunkra, hiszen többek között a finn, a török, de a koreai vagy a kazah nyelv is bír ezzel a különlegességgel.
A magyar nyelvtan tehát szervesen illeszkedik a világ nyelveinek rendszerébe, tanulása és megértése éppen úgy hozzátartozik a szükséges tudás megszerzéséhez és az általános műveltséghez, mint bármelyik más tantárgy az iskolában.
A videótanár természetesen ebben is segít, számos nyelvtan-oktatófilmet találhattok az oldalon, ebből mutatunk most itt is kettőt.

Magánhangzó törvények: hangrend, illeszkedés:

A hangtörvények, a részleges hasonulás:

 

Címkék: tanulás oktatóvideó videotanar.hu

komment

süti beállítások módosítása