HTML

Videótanár

A videotanar.hu az internetet használja az iskolai tudás megosztására, az iskolai tanulás támogatására. Bármikor elérhető, ellenőrzött tudásbázist jelent, amely segít az elfelejtett dolgok átismétlésében, az önképzésben. Célja, hogy a Nemzeti Alaptanterv általános iskolai felső tagozatos tananyagának egészét digitalizálja oktatóvideók formájában. Az elkészítésébe önkéntesen jelentkező tanárokat von be, és közösségi tudássá teszi a legkiválóbb pedagógusok ismereteit, módszereit.

Keress a Facebookon!

videotanar.indavideo.hu

Remek videót láthattok a színekről, ennek kapcsán íme néhány érdekesség és félreértés.

Az élőlények nagy része a látás alapján tájékozódik a környezetében, de ezen képességük nem egyforma, egyes fajok életvitele nagyban befolyásolja...

...például a különböző színek, árnyalatok érzékelését, megkülönböztetését.

A fény érzékelésére hivatott szervek legegyszerűbb formái a látósejtek. Ezek a gyűrűsférgek esetében például a bőrükben, szétszórva helyezkednek el, így ezek az állatok csupán a fény erősségét képesek megkülönböztetni, magyarán a nappalt az éjszakától.

Az ízeltlábúakra jellemző mozaikszem már jóval összetettebb szerv, ami az ultraibolya sugarak és a polarizált fény érzékelésére is jó. Ez a képesség nagyban elősegíti például a növények beporzásával foglalatoskodó rovarok életét.

Sokáig úgy tartották, hogy az emlősök - a főemlősökön kívül – nem rendelkeznek színlátással, vagyis úgy látják a világot, mintha mi fekete-fehér filmet néznénk. Kutyákkal végzett kísérletek azonban néhány éve egyértelműen bebizonyították, hogy bár a négylábúak nem színvakok, de látószervük más fénytartományokra érzékeny, mint a miénk, így valóban más tónusban látják a világot.

Érdekes, hogy bár a madarak, főleg a ragadozók éleslátása legendásan jó, a csúcsszemmel mégsem ők rendelkeznek, hanem a királyrákok. Az ő szemükben több mint tízféle színérzékelő receptor található – az emberében mindössze három. Ez azt jelenti, hogy sokkalta több színt képesek megkülönböztetni, mint mi, ezért a számunkra láthatatlan hullámhosszokból is információt tudnak szerezni.

Szabó Franciska videója a színekről:

 

 

Címkék: tanulás oktatóvideó videotanar.hu

komment

süti beállítások módosítása