Új elmélet látott napvilágot a dinoszauruszok kipusztulásának körülményeiről. A mai Magyarország területén is éltek szép számmal.
Japán kutatók, egészen pontosan a csibai Műszaki Kutatóközpont munkatársai modellkísérlettel rekonstruálták azokat a körülményeket, amelyek 65 millió évvel ezelőtt a dinók kihalásához vezettek.
Abban eddig is egyetértett a tudományos társadalom, hogy egy meteorit becsapódása indította el azokat a láncreakciókat, amelyek a globális katasztrófához vezettek, újdonság viszont a kutatás új eredménye, amely szerint a becsapódás pillanatában a kéntartalmú kőzetek azonnal felrobbantak, kén-dioxid felhőt, majd kénsavas esőt előidézve ezzel, ami élhetetlenné tette az óceánok felszíni vizeit.
Dinoszauruszok Magyarország területén is éltek, bár nálunk nagyon kevés fosszília található, hiszen ezt a területet a mezozoikum időszakában nagyrészt tenger borította. Az egykori tengerparti mocsaras területeken találtak megkövesedett dinoszaurusz-lábnyomokat és maradványokat, többek között Komlón (Komlosaurus carbonis) vagy nem olyan rég a Bakonyban (rhabodontida). Egy, az ankylosaurusok közé sorolható, újonnan felfedezett fajt pedig egyenesen hazánkról neveztek el Hungarosaurusnak.
(Hungarosaurus)